Facebook'ta PaylasMustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

GELECEĞİN YENİ SORUNU: ÖZEL TEKNİK LİSELER

 

  Milli Eğitim Bakanlığı ile Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı arasında 2012 yılında imzalanan protokolle Organze Sanayi Bölgelerine kurulacak Özel Mesleki Teknik Liselerde okuyacak öğrencilere belli miktarlarda eğitim teşviki verilmesine karar verildi. İmzalanan bu protokolle birlikte ülkemizin önde gelen Organize Sanayi Bölgelerinde özel müteşebbisler tarafından Teknik Liseler açılmaya başlandı. İş dünyasının problem olarak gördüğü ara elaman sıkıntısının bu proje ile giderilmesi sağlanacaktı. Aslında hem düşünce, sorunun çözümü açısından doğruydu hem de proje doğru bir şekilde uygulanmaya başlanmıştı. Teknik lisede okuyan öğrenciler bir yandan teorik eğitimlerini okullarında görürken bir taraftan da Organize Sanayi Bölgelerindeki işletmeleri doğal atölye gibi kullanarak uygulamayı gerçek sahada geliştireceklerdi.

Ülkemizde uygulanan her güzel projede olduğu gibi bu projede de zaman içinde bazı değişiklikler yapıldı ve Özel Mesleki Teknik Liselerin Organize Sanayi Bölgeleri dışına da açılmasının önü açıldı. Hal böyle olunca nitelik ve nicelik sorunu yaşanan teknik liselerin, apartman altlarına da açılmaları ve doğru düzgün laboratuar ve atölyeleri dahi olmayan teknik liseleri beraberinde getireceğinden nitelik sorunu daha yoğun yaşanmaya devam edecektir.  Bu durum sanayicilerin sorunlarını çözmeyeceği gibi atölye görmemiş teknik eleman mezun etmekten başka da bir işe yaramayacaktır. Tabiri caiz ise çocuk ölü doğmuştur. Belki uygulamanın bu şekle getirilmesi meslek liseli sayısını kısa vadede arttırabilir. Ancak nitelik sorunu devam ettiği müddetçe bu defa meslek liselilerle ilgili başka sorunlar gündeme gelecektir.

Oysa Bakanlıklar arasında yapılan protokolle teknik eleman sorununun çözümü için doğru adım atılmıştı. Uygulama bu şekilde devam ederse bu defa şehrin dışına kurulan ve bulundukları şehir merkezlerine 20-30 km uzaklıkta olan Organize Sanayi Bölgelerindeki Teknik Liselere hiç kimse gitmek istemeyecektir. Her öğrenci velisi yol ve yemek maliyetlerini de göz önünde bulundurarak kendi ikametgahına en yakın teknik liseyi tercih edecek, atölye görmemiş meslek liseli mezunlarımız olacak ve bunlar iş bulmakta zorluk çekecektir.

Madem mesleki teknik liselerin apartman altına açılmasına müsaade edildi ve bu uygulamadan belli ki geride dönülmeyecek o halde sistemde sorun büyümeden Organize Sanayi Bölgelerinde kurulu teknik liselerde okuyan öğrencilere yol ve yemek masraflarının da içinde olacağı farklı teşvik miktarlarının belirlenmesinde yarar bulunmaktadır.

SORU;

Merhaba Mustafa bey, benim babam özürlü grubundan 4/A kapsamında  malulen emekli ama özel bir şirkette 60 günlük bir çalışması oldu ve  maaşı kesildi. Tekrar bağlanması için ne yapmamız gerekiyor . Teşekkür ederim . Adem Güvenç

CEVAP;

Adem Bey;

SGK da hem özürlü kapsamında yaşlılıktan emeklilik hem de malulen emeklilik vardır. Babanız mutlaka malulen emeklidir. Malulen emekli olanlar bir iş yerinde çalışmaya başlamaları halinde emeklilik maaşları kesilir. Emekli maaşı alırken çalışmaları Kanunen mümkün değildir. Babanızın malulen emeklilik maaşının tekrar bağlanmasını istiyorsanız çalıştığı işten ayrılması ve SGK ya yeniden emeklilik maaşının bağlanması için müracaat etmesi gerekmektedir.

Mustafa KEKSİN / 31.12.2016

 

MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com

 
e-fatura