Türkiye'nin Muhasebe Portalı

Anonim ?irketler D?KKAT ! Baro, Sözle?meli Avukat Bulundurmayan ?irketler Hakk?nda Dava Açt?

Eklenme : 10.10.2016 13:11 | Güncelleme : | 6151  Okunma

İzmir Barosu, Avukatlık Kanunu 35/3. madde gereği sözleşmeli avukat bulundurmayan şirketler hakkında suç duyurusunda bulundu.


İzmir Barosu’nca, İzmir Ticaret Sicil Memurluğu ile 07/01/2015 gün 070/293 ve 05/05/2015 gün 070/6625 sayılı yazılar ile yapılan yazışmada “Türk Ticaret Kanununun 332 nci maddesinde ön görülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketlerin sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorunda olduğu” bildirilmiş ve anonim şirketlerin listesi istenilmiştir. Gelen cevap yazısına göre çalışma yapılarak, anonim şirketlerine 27/05/2015 gün ve 019/7700 giden evrak sayılı yazı ile yazımızın tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde Başkanlığımıza bildirilmesini, yanıt verilmemesi halinde 1136 sayılı Avukatlık Kanun madde 35/3 hükmü gereğince idari para cezası uygulanmak üzere gereğinin yapılacağı bildirilmiştir.

 

İlgili yazımıza rağmen sözleşmeli avukat bulundurduklarına ilişkin bilgi vermeyen anonim şirketler hakkında 1136 sayılı Avukatlık Kanun madde 35/3 “Türk Ticaret Kanununun 272 nci maddesinde ön görülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üye sayısı yüz veya daha fazla olan yapı kooperatifleri sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadır. Bu fıkra hükmüne aykırı davranan kuruluşlara Cumhuriyet savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, sanayi sektöründe çalışan on altı yaşından büyük işçiler için suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgarî ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idarî para cezası verilir." hükmü gereğince İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

 
Kaynak: Haber Kaynağı

REKLAM

 ,  ,  ,   

 

 


 

 


   ILETISIM  /  KÜNYE  /  SITENE EKLE

 

Ekonomi  /   Finans  /   Sirketler  /   Sehirler  /   Staj  /   Sosyal Güvenlik  /   Pratik Bilgiler  /   Muhasebe  /   Denetim  /   Mevzuat  /   Haber  /   Is Hayati  /   Egitim - Ögretim  /   Vergi  /   SGK  /   Emeklilik  /   Asgari Ücret  /   Asgari Geçim Indirimi  /   Torba Yasa  /   Türmob  /   SMMM  /   Sektörler  /   Soru - Cevap  /   YMM  /   Maliye  /   Resmi Gazete  /   Beyannameler  /   Seminerler  /   Kurslar  /   Yazarlar  /   İş İlanları  /   e-fatura  /   e-defter  /   6736 Sayılı Yeniden Yapılandırma Kanunu  /   e-tebligat  /   6736 Vergi ve SGK Affı  /   2016 Pratik Bilgiler  /