Her ?irket her i?i yapabilir !Eklenme : 26.12.2016 12:51 | Güncelleme : 15.02.2017 21:14 | 24589  Okunma

Başlık size tuhaf bir çağrışım yaptırabilir. Ancak Yargıtay yeni bir kararı ile, İstanbul’da bir ticaret mahkemesinin vermiş olduğu, şirketlerin ana sözleşmelerinde yazan işletme konuları dışında da faaliyette bulunabileceğine ilişkin karar onadı.


Bu şu anlama gelmektedir, ana sözleşmesinde ne yazarsa yazsın her şirket her konuda çalışabilir, ticaret yapabilir.

Eskiden kurulan şirketlerin ana sözleşmelerine ilgili ilgisiz yüzlerce konu yazılırdı. Farzı mahal, 100 bin TL sermayeli bir şirketin kurucuları, sadece market işletecek olsalar da, ileride ne olur ne olmaz diyerek, uzay sanayi, madencilik, inşaat, turizm, ilaç sanayi gibi ilgisiz bir çok konuyu ana sözleşmelerine yazarlardı.

Bunun sebebi de, şirketlerin ana sözleşmelerinde yazanlar dışında faaliyette bulunmalarının hukuken mümkün olmamasıydı.

Bunun sebebi biz hukukçuların “ultra vires” diye nitelendirdiği kurama ilişkin eski TTK’daki kuraldır. “Ultra vires” kısaca, ticaret şirketlerinin ana sözleşmelerinde yazılı olan konuların dışında hukuk işlem yapamayacakları anlamına gelir.

Yeni Ticaret Kanunu ile 2012’den itibaren, bir şirketin yaptığı işlemin işletme konusu dışında kaldığının karşı tarafça bilinip bilinmediğine göre sonuç bağlanmıştır. Örneğin özel hastane işleten bir şirkete bir maden sahası satan kişi, bu satış işleminin madeni satın alan şirketin işletme konusu dışında kaldığını biliyorsa, satış sözleşmesi geçerli olur, bilmiyor veya bilebilecek durumda değilse geçerli olmaz. İlginç değil mi?

Sembolik alan yeterli

Daha da ilginci var: Yargıtay’ın onadığı karara konu olan davada, bir Kamu İktisadi Kuruluşu altın ticareti yapmaya başlar. İstanbul Kuyumcular Odası, kuruluş kanununda yer almayan bir konuda ticaret yaptığı için Kamu İktisadi Kuruluşuna karşı haksız rekabet davası açar. Dava açıldıktan iki ay sonra, altın ticareti yapan Kamu İktisadi Kuruluşu özel bir kanunla anonim şirkete dönüşür. Anonim şirkete dönüştüğü özel kanunda dahi faaliyet konuları arasında altın ticaret bulunmaz. Ancak ticaret mahkemesi, “ultra vires”in kaldırıldığı, şirketlerin kanunla ya da ana sözleşme ile belirlenen faaliyet konuları dışında da ticaret yapabilecekleri gerekçesi ile haksız rekabet davasını reddeder.

Ana sözleşmeye sadece sembolik olarak bir tane faaliyet konusu yazılması yeterlidir. Ana sözleşmesinde faaliyet konusu olarak yolcu ve eşya taşımacılığı yazan bir anonim veya limited şirket, Yargıtay’ca onanan karara göre ana sözleşmesinde yazılı olmasa da mobilya fabrikası da işletebilir, organik tarım işletmesi de işletebilir.

Ticaret unvanı “Otel ve Turizm İşletmeciliği Limited Şirketi” olan bir şirket, bakır madeni işletebilir, motor yağı üretip pazarlayabilir.

Yargıtay tarafından onanan ticaret mahkemesi kararının eleştirilmesine gerekçe olacak hukuki hükümlere burada yer vermem mümkün değil.

Ancak kararı da, sınırsız serbestlik gibi anlamamak gerekir. Faaliyeti özel izne tabi olan bankacılık, sigortacılık gibi alanlarda faaliyet göstermek bakımından bir şey değişmedi. Hiçbir şirket bahsettiğimiz ticaret mahkemesi karaTrına dayanarak, ana sözleşmemde yazmıyor ama ben de bankacılık yapacağım diyemez.

Prof. Dr. Erol Ulusoy
Milliyet

 

           


 

 

 


 

 


 

 

   ILETISIM  /  KÜNYE  /  SITENE EKLE

 

Ekonomi  /   Finans  /   Sirketler  /   Sehirler  /   Staj  /   Sosyal Güvenlik  /   Pratik Bilgiler  /   Muhasebe  /   Denetim  /   Mevzuat  /   Haber  /   Is Hayati  /   Egitim - Ögretim  /   Vergi  /   SGK  /   Emeklilik  /   Asgari Ücret  /   Asgari Geçim Indirimi  /   Torba Yasa  /   Türmob  /   SMMM  /   Sektörler  /   Soru - Cevap  /   YMM  /   Maliye  /   Resmi Gazete  /   Beyannameler  /   Seminerler  /   Kurslar  /   Yazarlar  /   Is Ilanlari  /   e-fatura  /   e-defter  /   6736 Sayili Yeniden Yapilandirma Kanunu  /   e-tebligat  /   6736 Vergi ve SGK Affi

 
e-fatura