Bilgi toplama görevi Mali Mü?avirlere y?k?ld?Eklenme : 10.12.2016 07:33 | Güncelleme : | 26827  Okunma

Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bursa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez," Bilgi toplama görevinin meslektaşlarımıza yıkıldığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı gibi bir çok bakanlığa ve kuruma veri sağlayan durumdayız. Mesleki itibarımızın tesis edilmesini talep ediyoruz" dedi.


Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6736 Sayılı Kanun a değinen BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, "Bu yasa ile birlikte mükellef ve idare arasında barış sağlanması amaçlanmıştır. Ancak yapılandırılan geçmiş dönem vergi borçları,  stok ve kasa affı, matrah artırımı için ilk taksit son ödeme tarihi 30 Kasım 2016 olarak belirlenmiştir. Bu nedenle ödemelerinin internetten kredi kartı ile yapmak isteyen mükellefler Maliye Bakanlığı nın sitesinin son gün yoğunluk nedeniyle yavaşlaması ve resmi sitesinin çökmesine neden olmuştur. Defaten ödeme yapmak isteyenlerin 31.12.2016 tarihine kadar ödeme yapabilme imkanı olmasına rağmen taksitli yapılandırmaya başvuran mükelleflerde Kanun Hükmünde Kararname ile bu mağduriyetin ortadan  kaldırılması yönünde kamuoyunda büyük bir beklenti oluşmasına neden olmuştur. Vergi barışı mutlaka sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

"Yatırım indirimi yeniden uygulanmalı"

Son günlerde ülkede yaşanan ekonomik sorunların da konuşulduğu programda, Başkan Ahmet Hikmet Sönmez, ekonominin canlanması ve yatırımların artması için yapılması gerekenleri de anlattı. Ülkede yatırımların artması için daha önce uygulanmış olan yatırım indiriminin yeniden getirilmesi gerektiğini vurgulayan Sönmez, "Yatırım indirimi bir çok ülkede uygulanmakta olan önemli teşvik müessesesidir. 100 bin TL ve üstü gibi anlamlı bir yatırım yapan iş adamlarının bu yatırım tutarlarının kazancında indirilmesine imkan sağlanmalıdır. Ülkemizde yatırım indirimi yerine getirilmiş olan indirimli Kurumlar Vergisi uygulaması çok tekniktir ve iş adamları bunu teşvik olarak görmemektedir" dedi.

"Asgari ücretlinin daha ağır vergi yüküne katlanmaması sağlanmalıdır"

Birçok çalışanın merakla beklediği yeni yılda asgari ücret artışı konusuna da değinen Sönmez, "Asgari ücretin belirlenmesi ülkemiz ve özellikle emekçilerin ele edeceği gelirler açısından önemlidir. Bu nedenle emekçilere ülkemizin büyümesinde ve milli gelirden yeterince pay aktarılması gerekir. Biz mali müşavirler açısından asgari ücret üzerinden alınacak vergi oranının ilk dilimi üzerine çıkartılmaması önemlidir. 2017 yılına ilişkin Gelir Vergisi tarifesi belirlenirken asgari ücret üzerinden yüzde 15 vergi alınmalı ve asgari ücretlinin daha ağır bir vergi yüküne katlanmaması sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

Emeği ile geçinen çalışanların yeni belirlenecek asgari ücretleri gerek döviz dalgalanmaları gerekse enflasyonun ve yaşam standartlarının altında kalmamalıdır. Çözüm önerimiz bu alanda kayıt dışının %100 kayıt altına alınarak sosyal güvenlik primi ve vergi oranlarının aşağı çekilerek işçilerin, işverenlerin ve üst kesimin de bu durumdan kazançlı çıkacağı bir çalışma ortamını sağlanmalıdır.

Başkan Ahmet Hikmet Sönmez e mali müşavir mesleğinin sorunları da soruldu. Sönmez şu cümlelerle soruyu yanıtladı:

"Bilgi toplama görevinin meslektaşlarımıza yıkıldığı, Maliye Bakanlığı,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,  Bilim ve Teknoloji Bakanlığı gibi bir çok bakanlığa ve kuruma veri sağlayan durumdayız. Öncelikle mesleki itibarımızın tesis edilmesini talep ediyoruz. Teknolojinin en ileri düzeye geldiği çağımızda bir çok bilgiye  e- devlet uygulamaları sayesinde ulaşmak mümkün iken bu bilgilerin tarafımızdan istenmesi ve her gün yeni bir angaryanın meslek mensuplarının sırtına yüklenmesi kabul edilebilir değildir. Örneğin; TÜİK formlarını doldurma zorunluluğumuzun kaldırıldığının müjdesini veren Maliye Bakanımızın kamuoyu açıklamalarına rağmen halen TÜİK formunu sosyal güvenlik bilgileri açısından  vermeye devam etmemiz angaryanın birinin kalkarken birinin devam ettiği anlamına gelmektedir. Biz; angaryaların geçici çözümlerle ertelenmesi değil, komple kaldırılması yönündeki tavrımızı ve mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Geçen dönem olduğu gibi üst birliğimiz TÜRMOB un kasım ayında sonunda Maliye Bakanlığı na ilettiği ücret tarifemizin günün koşullarına uygun zaman esaslı ve ciro esaslı olarak belirlenmesini talep etmekteyiz. KDV oranımızın yüzde 8 e düşürülmesini talep etmekteyiz. Bağımlı çalışan meslektaşlarımız ile ilgili özlük hakları, ücretlendirme, mobing uygulama, iş güvencesi gibi birçok konu da taleplerimizi geçtiğimiz yıl üst birliğimize iletmiştik bu taleplerimizi ilaveten kentimizdeki her sanayi bölgesinde Bağımlı Çalışanlar Komisyonu ve kurum avukatımızla birlikte çalıştaylar yaparak sorunların bizzat bölgede çalışan meslektaşlarımızın ifadeleri ile en son halini  tespit edeceğiz. Bilirkişiler konusunda meslektaşlarımıza mahkemelerde yeterince yer verilmemesinden şikayetçiyiz, konunun dikkate  alınmasını  ilgililerden talep ediyoruz. Kamu işletmelerinin tamamında Muhasebe servislerinde mali müşavir istihdam edilmelidir. Belediyelerde tek düzen muhasebe sistemine geçilmeli ve her hesap dönemi sonunda mali müşavirlerce bağımsız denetim yapılarak kamuoyunun bilgisine sunulmalıdır" ifadelerini kullandı.

 

           


 

 

 


 

 


 

 

   ILETISIM  /  KÜNYE  /  SITENE EKLE

 

Ekonomi  /   Finans  /   Sirketler  /   Sehirler  /   Staj  /   Sosyal Güvenlik  /   Pratik Bilgiler  /   Muhasebe  /   Denetim  /   Mevzuat  /   Haber  /   Is Hayati  /   Egitim - Ögretim  /   Vergi  /   SGK  /   Emeklilik  /   Asgari Ücret  /   Asgari Geçim Indirimi  /   Torba Yasa  /   Türmob  /   SMMM  /   Sektörler  /   Soru - Cevap  /   YMM  /   Maliye  /   Resmi Gazete  /   Beyannameler  /   Seminerler  /   Kurslar  /   Yazarlar  /   Is Ilanlari  /   e-fatura  /   e-defter  /   6736 Sayili Yeniden Yapilandirma Kanunu  /   e-tebligat  /   6736 Vergi ve SGK Affi

 
e-fatura