Bireysel Emeklilikte Kurallara uymayan ?irketler için ceza da var !Eklenme : 01.12.2016 06:37 | Güncelleme : | 5347  Okunma

Ocak ayında 45 yaşını doldurmamış milyonlarca çalışan için ikinci emeklilik imkânı başlıyor. Bütün işlemlere şirketler aracılık edeceği için hazırlık yapmaları gerekiyor. Kurallara uymayan şirketler için ceza da var


Bir ay sonra Türkiye de yeni bir dönem başlıyor. 45 yaşını doldurmamış milyonlarca çalışan ocak ayından itibaren 2 aylığına otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil olacak ve maaşlarının yüzde 3 ü prim olarak kesilecek.
Bu süre sonunda isteyen devam edecek isteyen parasını alıp ayrılacak.
Devam edenler için 10 yıl ve 56 yaş doldurmak şartıyla ikinci bir emeklilik ve emekli maaşı imkânı sunulacak.

Bütün bu işlemlere aracılık edeceği için de işverenlerin üzerlerinde bazı sorumluluklar bulunacak. Bu konuda Hazine Müsteşarlığı da yol gösteriyor. Kapsama alınacak işyerleri Bakanlar Kurulu nca belirlenecek.

Bu işverenler şunları yapacak:

İşverenler, çalışanları adına, en az bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapacak.
Kamu/özel ayrımı olmaksızın herhangi bir işveren, kamu/özel bütün emeklilik şirketleri ile anlaşma yapabilecek.
İşveren, sisteme giriş esnasında çalışandan faizli/faizsiz fon tercihini alacak.
Tercihte bulunmayan çalışanları için seçimi işveren yapacak.
İşveren, katkı payını çalışanın ücretinden kesip emeklilik şirketine aktarmakla yükümlü. Maaş ödemelerini Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi kullanarak yapan kamu kurumları, aynı sistemi kullanarak katkı payı ödemelerini gerçekleştirecek.
İşveren şirket seçimi ve katkı payının kesilmesi hariç diğer yükümlülüklerinin icrasını emeklilik şirketine bırakabilecek.

YAPTIRIMA DİKKAT! 
İşverenin otomatik katılım sistemi kapsamındaki yükümlülüklerine uymaması halinde,her bir ihlal için 100 TL idari para cezası uygulanacak. 
İşveren katkı payını emeklilik şirketine eksik, geç aktarması veya aktarmamasıdurumunda, çalışanın birikiminde oluşan parasal kaybından sorumlu olacak.

HER ÇALIŞANA BİN LİRA KATKI 
Ödenen taksitlerin yüzde 25 i oranında devlet katkısı, 
İki aylık cayma süresinin sonunda sistemde kalmaları halinde bin TL ilave devlet katkısı, 
Emeklilik hakkının kullanılması halinde, birikimini en az on yıl almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5 i karşılığı ek devlet katkısı sağlanacak.

FARUK ERDEM

 

           


 

 

 


 

 


 

 

   ILETISIM  /  KÜNYE  /  SITENE EKLE

 

Ekonomi  /   Finans  /   Sirketler  /   Sehirler  /   Staj  /   Sosyal Güvenlik  /   Pratik Bilgiler  /   Muhasebe  /   Denetim  /   Mevzuat  /   Haber  /   Is Hayati  /   Egitim - Ögretim  /   Vergi  /   SGK  /   Emeklilik  /   Asgari Ücret  /   Asgari Geçim Indirimi  /   Torba Yasa  /   Türmob  /   SMMM  /   Sektörler  /   Soru - Cevap  /   YMM  /   Maliye  /   Resmi Gazete  /   Beyannameler  /   Seminerler  /   Kurslar  /   Yazarlar  /   Is Ilanlari  /   e-fatura  /   e-defter  /   6736 Sayili Yeniden Yapilandirma Kanunu  /   e-tebligat  /   6736 Vergi ve SGK Affi

 
e-fatura