e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yapılandırmada BAĞ-KUR borçlarına iki seçenek

28.10.2020 04:45 | Güncelleme: 28.10.2020 06:18

Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) prim borcu bulunan BAĞ-KURlular için, TBMM gündeminde bulunan yasa teklifi ile iki seçenek sunulacak.

BAĞ-KUR’lular ya prim borçlarını peşin ödeyecekler veya yapılandıracaklar ya da sigortalılık süreleri durdurulacak. Durdurulan süreler emekliliklerine sayılmayacak.

Yapılandırma Kapsamında olan SGK Prim Borçları nelerdir?

TBMM Genel Kurulu gündeminde bulunan istihdam paketine Plan Bütçe Komisyonu’nda eklenen borçların yapılandırılmasıyla ilgili önergelerle BAĞ-KUR borçluları için de ayrı bir düzenleme yapılacak. Düzenleme, birikmiş BAĞ-KUR borçlarına neşter atmayı amaçlıyor. Geçmişte yapılan düzenlemelerin birinde en az beş yıldan beri ödenmeyen borçlar için, bir başka düzenlemede ise en az 12 aydır ödenmeyen borçlar için benzer bir uygulamaya gidilmişti. Yeni düzenleme ise 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla prim borcu bulunan herkesi kapsayacak.

Buna göre, esnaf ve tarım BAĞ-KUR’lularına, 31 Ekim 2020 tarihinden önceki sürelere ilişkin borçlarını ödemeleri için iki aylık süre tanınacak. Bu süre, yeni kanunun Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten başlayacak. Borcunu peşin ödeyemeyenler ise yeni kanun kapsamında yapılandırma başvurusu yapabilecekler.

Prim borcunu ödemeyen veya yapılandırmayanların, primini ödemedikleri sigortalılık süreleri durdurulacak. Daha önce prim ödemesi yaptıkları süreler ise geçerli kabul edilecek. Örneğin, 1 Ocak 2000 tarihinden beri BAĞ-KUR (4/b) kapsamında faaliyet gösteren bir kişinin 1 Ocak 2019’dan beri sigorta primleri yatırılmamışsa,1 Ocak 2019 sonrası sigortalılık süresi durdurulacak. Bu süreler, emeklilik hesabında çalışılmamış gibi kabul edilecek.

BAĞ-KUR tescili yapıldığı halde hiç prim ödememiş kişilerin ise tüm sigortalılık süreleri durdurulacak.

Sigortalılık süreleri durdurulmuş kişiler hala esnaf olarak çalışmaya devam ediyorlarsa 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren sigortalılıkları tekrar başlatılacak.

ELLERİNE PARA GEÇTİĞİNDE SÜREYİ CANLANDIRABİLECEKLER

Sigortalının kendisi veya vefatı halinde hak sahiplerinin talep etmesi halinde sigortalılık sürelerinin tamamı, prim ödenerek ihya edilecek, yani canlandırılacak. Ancak, bu sürelerin canlandırılabilmesi için tüm sürelerin primlerinin ödenmesi gerekecek. Primler, ödemenin yapıldığı tarihteki asgari ücret ile bunun 7.5 katı arasında olmak üzere, kişilerin kendi belirleyeceği tutar üzerinden ödenebilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK),ihya başvurusunda bulunulduktan sonra ödenecek prim tutarını hesaplayarak tebliğ edecek. Tebliğ edilen borç tutarını üç ay içinde ödedikleri takdirde, durdurulmuş olan süreler tekrar sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek. Emeklilik hesabında çalışma sürelerine eklenecek.

Tebliğ edilen borç tutarının üç ay içinde tamamen ödenmemesi hâlinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek. Ödenmiş olan tutarlar ise faizsiz iade edilecek. İhya edilerek kazanılan hizmet süreleri borcun ödendiği tarihten itibaren geçerli sayılacak.

Sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında 1 Ocak 2012 tarihinden, kanunun yürürlüğe gireceği tarihe kadar durdurulan süreler için genel sağlık sigortası (GSS) hükümleri uygulanmayacak.

SAĞLIK HİZMETİ ALABİLECEKLER

Esnaf ve tarım BAĞ-KUR’luları ile primini kendileri ödeyen tarım işçileri, taksi – dolmuş gibi şehir içi ulaşım araçlarında çalışan şoförler ve sanatçılar için de bir düzenleme yapılıyor. Buna göre, söz konusu çalışanlar prim borçlarını yapılandırmaları halinde, yapılandırılan borç haricinde 60 günden fazla prim borçları bulunmaması halinde, ilk taksiti ödemeleri kaydıyla genel sağlık sigortasından yararlanmaya başlayabilecekler.

Prim borcu bulunan söz konusu kişilerin mağdur olmaları için geçici bir düzenlemeyle yıl sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı tanınmıştı. Bu süre 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek.

BORÇTAN KURTULAN 5 PUANLIK PRİM İNDİRİMİNDEN YARARLANACAK

Prim borcu bulunan sigortalılık süreleri durdurulan ancak hala 4/b kapsamında çalışmaya devam eden kişiler, borçlu durumdan kurtuldukları için 1 Kasım’dan sonraki dönemde 5 puanlık prim indiriminden yararlanabilecekler. Kanuna göre, primlerini düzenli ödeyen BAĞ-KUR’lulardan yüzde 34.5 yerine yüzde 29.5 oranında prim alınıyor. Asgari ücret üzerinden prim ödeyen kişi 5 puanlık indirimden yararlandığında 1.015 TL yerine 868 TL prim ödeyecek. 2020 yılı rakamlarıyla aylık 147 TL, yıllık 1.764 TL daha az prim ödeme imkanına kavuşacak.

Ahmet Kıvanç


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    2021 Asgari Ücret    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.