e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kadınlar 3600 günle emeklilik hakkı kazanır mı?

28.10.2020 04:15 | Güncelleme: 28.10.2020 04:15

Ne zaman emekli olurum? Kadınlar 3600’den emekli oluyor mu?

1976 doğumluyum. SSK başlangıcım 23 Şubat 2006 olup bir buçuk yıl sigortalı çalıştım. Sonra bir yıl Bağkur’a prim ödedim. Şu anda 6 yıldır sigortalı çalışıyorum. Ne zaman emekli olurum? Kadınlar 3600’den emekli oluyor mu? 

CEVAP: İlk kez 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan kadınların 3600 günle emekli olma hakları var. Ancak ilk defa bu tarihten sonra sigortalı olan kadınların 3600 günle emekli olma hakları yok. Priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

En az para ödemesiyle ve en erken nasıl emekli olunur?

Soru: Bir süreden beri cezaevindeyim. Maddi imkanım kısıtlı. 1970 doğumlu eşimin ilk işe giriş tarihi 1 Ocak 1991 olup 188 gün primi var. 1400 gün de isteğe bağlı prim ödedi. 1994 ve 2013’te iki doğum yaptı. 1994-2019 arasında 4 kez tümör ameliyatı oldu. Bu ameliyatlar sonrasında sol gözü görme, sol kulağı da işitme kaybına uğradı. Ayrıca kronik astım ve hipotiriodi var. Acaba en az para ödeyerek yaş haddinden veya işgücü kaybından nasıl emekli olabilir?  

Cevap: Eşinizin emeklilik seçeneklerini sıralayalım: 1) Rahatsızlıkları nedeniyle yüzde 60 oranında işgücü kaybına uğradığına dair heyet raporu alabilirse, 212 gün de doğum borçlanması yaparak primini 1800 güne tamamlaması şartıyla, malulen emekli olabilir. 2) En az yüzde 40 işgücü kaybı raporu ve Maliye’den de vergi indirim hakkı alabilirse doğumlarından sonraki iki yıl içinde prim ödemesi yoksa iki doğumunu borçlanıp 1440 gün kazanıp, ayrıca da 572 gün de prim ödeyerek toplam primini 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilir. 3) İkinci seçenekte belirttiğimiz şekilde primini 3600 güne tamamlaması şartıyla, 58 yaşını dolduracağı tarihte yaş haddinden emekli olabilir. Şayet eşiniz yüzde 60 oranında işgücü kaybına uğramışsa, en az para ödeme ve en erken birinci seçenekle emekli olabilir.

Tarım sigortasında emekli olma şartları nelerdir?

SORU: 1979 doğumluyum. SSK girişim 1 Ocak 2004 olup 5 ay çalıştım. 1 Mart 2008’den itibaren kesintisiz 2925 tarım işçi sigortalısı olarak çalışıyorum. Emekli olmak için hangi şartlara tabiyim? 

CEVAP: Tarım sigortasından emekli olmak için 15 yıl sigorta süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 2925 sayılı kanun kapsamına tabi tarım işçileri ay için 15 gün, yıl için 180 gün prim ödediğinden, ara vermeden Mayıs 2027 sonuna kadar prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 2039’da 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    2021 Asgari Ücret    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.