Türkiye'nin Muhasebe Portalı

SMMM Sınavı Hakkında Genel Başkan Nail Sanlı'nın Mesajı

 Eklenme:03.11.2014 13:50 Güncelleme:

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI HAKKINDA TÜRMOB GENEL BAŞKANI’NIN MESAJI

 Değerli Aday Meslek Mensubu Arkadaşlarım,

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavlarının yapılmasını takiben, sınava ilişkin süreçler, konular ve sorunlar hakkında, sorunlara çözüm bulunması beklentisiyle haklı olarak Birliğimize değişik iletişim kanalları üzerinden gönderilmiş başvurularalınmaktadır.

Bilindiği üzere; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı’nda soruların hazırlanması, sınav süresinin belirlenmesi, cevap ve itirazların değerlendirilmesi süreçleri, 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’nun 7. maddesi ile Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliği’nin 13. maddesi gereği oluşan “Sınav Komisyonu” tarafından yerine getirilmektedir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı’na katılmış olan aday meslek mensuplarımızın, “Meslek Hukuku” sınav konusuna ilişkin, edinmiş oldukları bilgilerden de anımsayacakları üzere; “Sınav Komisyonu”, çalışmalarını bağımsız bir şekilde yapmaktadır. Bu çerçevede; başvurular, sorunun belirlenmesi ve çözüm üretilebilmesi için “Sınav Komisyonu”nun bilgisine sunulmaktadır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı’na taraf olmayan, sınavlar temelinde yürüttükleri faaliyetlerle gelir elde etmeyi amaçlayan, çoğunlukla da müşterilerine başarı sağlama sözü veren çevrelerin yönlendirmesi ile oluşturulmuş ve toplu bir şekilde gönderilmiş, dayanaktan yoksun metinler esas alınarak yapılmış başvuruların, başvurudan beklenen sonuçları ortaya koyması olanaklı olmayacaktır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını elde etme öncesinde, mesleki yeterliliğin son olarak ölçülmesi amacıyla yapılan sınavda; sınav konuları için kapsamın (başvurularda“müfredat” olarak ifade edilmektedir.) sınırlandırılması yada soruların oluşturulacağı alan ve başlıklar şeklinde belirleme yapılması sınavın amacıyla örtüşmeyecektir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı’nda, bazı sınav konuları için soru sayısının az olduğu, bu soruların alt sorular içerdiği ve böylesi bir soru yapısının, sınavda başarısız olma olasılığını artırdığı ifade edilmektedir. Muhasebenin sistematik bir süreç olduğu şeklindeki tanımlama, bu soru yapısını gerekli hale getirmektedir. Kaldı ki, sorular için verilen yanıtların her aşaması için puan verildiği bir gerçektir.

Bu hususlar dikkate alınmaksızın, yapılmış sınavın sonuçları dahi açıklanmadan, sınavın tarafı olmayanların yönlendirmeleri ile başvuru yapmak; mesleki yeterliklerin elde edilmesine, sınavda başarıya ve hepsinden önemli olmak üzere mensubu olmak arzusunda olduğunuz mesleğe katkı sağlamayacaktır. Bu tür davranışlar; başka meslek grupları tarafından büyük bir ilgi ve takdirle izlenen, örnek olarak gösterilen staj ve sınav uygulamamıza gölge düşürmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm aday meslek mensuplarımıza; mesleki yeterliklerini geliştirme çabalarında ve katılacakları sınavlarda başarılar temenni ediyorum.

Saygılarımla,
Ymm. Nail SANLI

TÜRMOB Genel Başkanı


 ,  ,  , 0  

Muhasebe Web' i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

 

 

 

 

SMMM Sınavı Hakkında Genel Başkan Nail Sanlı'nın Mesajı

 


 

 


 


 

 

 

 

 

 

 


   ILETISIM  /  KÜNYE  /  SITENE EKLE

 

Ekonomi  /   Finans  /   Sirketler  /   Sehirler  /   Staj  /   Sosyal Güvenlik  /   Pratik Bilgiler  /   Muhasebe  /   Denetim  /   Mevzuat  /   Haber  /   Is Hayati  /   Egitim - Ögretim  /   Vergi  /   SGK  /   Emeklilik  /   Asgari Ücret  /   Asgari Geçim Indirimi  /   Torba Yasa  /   Türmob  /   SMMM  /   Sektörler  /   Soru - Cevap  /   YMM  /   Maliye  /   Resmi Gazete  /   Beyannameler  /   Seminerler  /   Kurslar  /   Yazarlar  /   İş İlanları  /   e-fatura  /   e-defter  /   6736 Sayılı Yeniden Yapılandırma Kanunu  /   e-tebligat  /   6736 Vergi ve SGK Affı  /   2016 Pratik Bilgiler  /